Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Web sitesi yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler konusunu sizlere detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Web sitesi yaptırmanın püf noktalarını, kimlerle yapmanız gerektiğine cevap bulabileceğiniz bir metin hazırladık ve umarız ki yararlı olacaktır.

İşte adım adım web sitesi nasıl yaptırılmalıdır?

ADIM 1: Domain (Alan Adı) belirlemek.

Çoğu yerde domain bir çok yerde de alan adı olarak geçmektedir. Alan adı alırken sitenizin konusu çok önemlidir. Bu yüzden sitenin konusuna ve belirleyeceğiniz anahtar kelimeye göre bir alan adı almanız gerekmektedir.

NOT: Anahtar kelime ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız. 

Anahtar kelimesinin, almış olduğunuz alan adında geçmesi sizin için artı olacaktır. Çünkü Google aramalarında ön plana çıkacak olan alan adınız size ayrı bir değer katacaktır.

NOT: Alan adı alma ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu adımı tamamladınız olarak varsayıyor ve diğer adıma geçiyoruz.

ADIM 2: Güvenilir Web Sitesi Firmaları Araştırmak.

Bu iş aslında biraz zor. Çünkü piyasada o kadar çok firma mevcut ki hangisinin nasıl çalıştığını anlamakta artık güçlük çekebilirsiniz. Bazen bu hizmet çok fazla deneyim isteyebilir. Deneyimlerinizi iyi şekilde kullanırsanız. Web yazılım firmasını değiştirdikten sonra acı çekmezsiniz.

Genel olarak kişiler ve kurumsal firmalar en çok mevcut web sitesini başka firmaya taşımaktan korkuyorlar. Tabi ki bunun zararları var ancak bu zararlar tamamen ortadan kalkabilecek zararlar. Yani 0 kayıpla da web sitenizi yenilemeniz mümkün. Bu konuyu detaylı bir şekilde öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişime geçmek için tıklayın.

Eğer yeni bir web sitesi yaptırmak istiyorsanız. Bu bizim için çok daha rahat olacaktır. Yeni bir web sitesi yapmak emin olun var olanın üzerinde farklılıklar yapmaktan çok daha kolay olmaktadır.

Güvenilir bir firma araştırması yaparken referanslara önem verin. Hatta gerekirse referans firmaları arayıp bilgi alın. Çünkü o zaman daha iyi bir ilerleme sarf edersiniz. Böylelikle referansların aldığı hizmeti değerlendirip hangi firmayla çalışmaya karar vermeniz için önemli bir adımı geride bırakmış olursunuz.

Güvenilir web sitesi firması olması için teknik destek konusunda çok kaliteli hizmet vermesin bekleyin. Çünkü asıl iş web sitesi bittikten sonra başlıyor olabilir. Tabi ki bu web sitesine göre değişkenlik kazanır ancak eğer çok güvenilir ve hizmetinde başarılı ise artık diğer adıma gönül rahatlığı ile geçebilirsiniz.

ADIM 3: Web sitesinin amacı ve işlevlerini belirlemek.

Web sitesinin amacı ve işlevlerini belirlemek için, yapacağınız hizmet veya görevin ne olması gerektiğine çok iyi karar vermeniz gerekiyor.

Bu karardan sonra asıl iş başlıyor. Çünkü web sitesi yaparken rakip firmaları analiz edip incelemek çok önemlidir. Bütün bu adımları yaptıktan sonra rakiplerinizi incelerken bir çok hususta fikir edinmek gerekir. Araştırmanın kökünde tasarımdan ziyade işlevsellik olmalı. İşlevsellikten kastımız, rakip firmanın web sitesi tasarımından çok ziyaretçilerine ne sunduğunu incelemek gerekir.

Kendinizce olmazsa olmaz özelliklerinizi belirleyin ve bu belirlediğiniz özellikleri diğer firmalarda nasıl çalıştığını ve nasıl işlediğini öğrenmenizi sağlayacak uygulamaları inceleyin. Bu sayede ne istediğinize net bir şekilde karar verebilirsiniz ve size sunulan ürünün istediğinize ne kadar yakın olduğunu iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

Web sitesinin amacı ve işlevleri belirlendikten sonra diğer adıma rahatlıkla geçebilirsiniz.

ADIM 4: Sitenin menüleri belirlenmelidir.

Sitenin menüleri belirlenmelidir. Çünkü sitenin menüleri, aslında ziyaretçilerinizin sitenizde kaybolmamasını sağlayacak bir özelliktir. Bu özelliği ne kadar profesyonel kullanırsanız. Ziyaretçiniz de sizi o kadar çok benimser ve rahatlıkla sitenizde gezer.

Web siteleri aslında birer sanal ofis ve sanal mağazadır. Bu sitede yapılan her şey dikkat çeker ve bu yüzden menülerde bu dikkatin en büyük yapı taşıdır.

Menü yapınız mümkün olduğunca sizi ve hizmetlerinizi ön plana çıkartacak tarzdan olmalıdır. Çünkü sitenizin ömrü boyunca belkide kullanmanız gerekecek bir yapı olacaktır.

ADIM 5: Tasarım ve Yazılım Aşaması.

Tasarım ve yazılım aşaması, aslında en önemli noktalardan birisidir. Çünkü bu işlevi yaparken de temel bir çok işlevi göz ardı etmemiz mümkün değildir.

  1. Tasarım ve yazılım yaptırırken, kendi beğendiklerinizi değil ziyaretçilerin beğendiği sayfalar oluşturmalısınız.
  2. Web siteniz arama motorlarına dost (SEO Uyumlu) olmalı.
  3. Web siteniz kesinlikle responsive yapıda yani mobil cihazlarda da uygun şekilde çalışmalı.
  4. Site açılış hızı kesinlikle 5 saniyenin altında olmalıdır.
  5. Web sitenizdeki bütün her şey ziyaretçinin işine yarar olmalıdır.
  6. Web siteniz tamamen orjinal ve özgün olmalıdır.
  7. Kendi kurumsal renginizi belirleyin ve logonuz varsa logonuz ile uyumlu olmasına özen gösterin.

Bu adımlar tasarım ve yazılım aşamasında belirlenmelidir. Bu adımda belirlediğiniz bir çok şeyi tasarım ve yazılım sonrasında değiştirmeniz pek kolay olmayacağını da unutmayınız.

ADIM 6: Sonuçlandırma ve test aşaması.

Sonuçlandırma ve test aşamasında, siteyi yeni bir ziyaretçi gibi baştan sonra didik didik incelemeniz gerekir. Ancak incelerken ilk önce işlevsel sorunları incelemeniz gerekir. Çünkü sitenin tasarımı ile ilgili sorunları öyle ya da böyle bir şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz. Ancak işlevsel olan sorunlar çözüme kolay kolay kavuşmaz. Bu da sitenin geç yayına girmesine ya da bir çok kullanıcı hatası oluşmasına sebep olacaktır.

İşlevsellikler çözüldüğünde tasarım adımına geçip, müşterinin çalışmasını engelleyecek tasarımsal sorunlara çözüm bulmanızı öneririz. Bu aşama yazılım aşamasına nazaran daha çabuk sonuçlanır ve birazda müşteriye bağlıdır. Çünkü müşteri bazen ziyaretçi ve modaya uygun tasarımlardan ziyade, kendi zevkine uygun tasarımlar isteyebilir ve buda web sitesinin kötü kaderinin başlangıcı haline gelebilir.

ADIM 7: Web sitesinin yayınlanması.

Web sitenin yayınlanması aşamasında sizin yapacağınız tek şey içerikleri eklemek. Çünkü web sitesini yapan firmalar sizin adınıza içerik eklemeye pek sıcak bakmazlar. Bunun sebebi ise bazı müşterilerin kopya içerik kullanmasıdır. Kopya içerik kullanan müşteri önce Google sonrada devlet tarafından cezalandırılabilir. Bu cezadan sonra müşterinin geri bildirim yapması ve suçlu olarak yazılım firmasını görmesi muhtemeldir. Bunun önüne geçmek amacıyla yazılım ajansları genel olarak hiç bir web sitesini içeriği ile ilgilenmezler. İçerikle ilgilenen firmalar genellikle SEO hizmeti satarak bu işi yaparlar. SEO hizmeti alan web sitesi kullanıcısı sitesinde sahte veya çalıntı hiçbir şey görmez. Çünkü yazılım firmaları çok iyi bilir ki bunun sonuçları son derece ağır ve altından kalkması son derece güçtür.

Umarız sizler için bir faydası olmuştur. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yeni bir web sitesi yaptırmak için hemen burayı ziyaret ediniz.

Web sitenizi yenilemek için hemen burayı ziyaret ediniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir